دسته‌بندی نشده

مهاجرت به آلمان

آلمان به‌عنوان پنجمین کشور مطلوب برای مهاجرت شناخته شده است. یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به آلمان برای افراد زیر ۲۵ سال، مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ آلمان است که با این روش علاوه بر گذراندن دوره‌های کارآموزی، حقوق نیز دریافت خواهید کرد. برای اخذ تابعیت آلمان باید حداقل ۸ سال اقامت این کشور را داشته و زندگی در آلمان را تجربه کرده باشید و کاملا به زبان آلمانی مسلط باشید. لازم است بدانید که خانواده، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال شما نیز، می‌توانند در پرونده اصلی اجازه اقامت شما در آلمان گنجانده شوند و با ویزای همراه آلمان، اقامت و پس از آن تابعیت آلمان را دریافت کنند.

دلایل مهاجرت به آلمان

دلایل زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد که از جمله آن‌ها عبارتند از:

 • موقعیت جغرافیایی: آلمان در قلب اروپا واقع شده است و با بسیاری از شهرهای مهم اروپایی فاصله نزدیکی دارد.
 • سفر بدون ویزا: گذرنامه آلمان یکی از قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان محسوب می‌شود و به دارندگان آن اجازه می‌دهد بدون ویزا به کشورهای منطقه شینگن سفر کنند.
 • کیفیت آموزش: سیستم آموزشی آلمان از کیفیت و استاندارد بسیار بالایی برخوردار است.
 • دستمزد بالا: دستمزد مشاغل در آلمان از جمله بالاترین دستمزدها در اتحادیه اروپا است

 

شرایط عمومی مهاجرت به آلمان

گرچه روش‌های زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد و هرکدام شرایط خاصی را دارند، اما شباهت‌هایی نیز بین آن‌ها وجود دارد. برای واجد شرایط بودن مهاجرت به آلمان، باید معیارهای کلی زیر را برآورده کنید:

 • اثبات تمکن مالی آلمان

فارغ از هدف مهاجرت به آلمان، شما باید به سفارت آلمان ثابت کنید که پول کافی برای تأمین هزینه زندگی خود را دارید. حتی اگر در آلمان کار می‌کنید، باید بودجه اولیه را برای تأمین هزینه‌های خود داشته باشید تا زمانی که حقوق خود را دریافت کنید.

 • بیمه درمانی

شما نمی‌توانید بدون پوشش بیمه درمانی مناسب به آلمان مهاجرت کنید. از بدو ورود به آلمان، باید بیمه درمانی مناسب ارائه دهید.

 • اخذ ویزای آلمان

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا، باید درخواست ویزای آلمان کرده و ویزای خود را قبل از ورود به آلمان دریافت کنند. سایر اتباع، برای ورود به آلمان نیازی به ویزا ندارند.

 • حداقل مهارت در زبان آلمانی

برای زندگی در آلمان، باید آموزش زبان آلمانی را جدی بگیرید تا بتوانید به زبان آلمانی صحبت کرده و دچار مشکل نشوید.چارچوب مشترک برای زبان‌ها دارای سه سطح مهارت زبان  B، A و C است و هرکدام دو بخش دارد که شامل مهارت زبان A1/A2 یا پایه، B1/B2 یا مسلط به زبان و C1/C2 یا مهارت‌های پیشرفته زبان است. برای مهاجرت به آلمان، باید در آزمون زبانDSH یا Testdaf شرکت کرده و مدرک A1 یا B1 زبان آلمانی را دریافت کنید. برای اقامت دائم آلمان به سطح بالاتر C1 یا C2 نیاز دارید.

راه‌های مهاجرت به آلمان

مهاجرت به کشور آلمان بسته به شرایط و موقعیت شما از طریق روش‌های زیر امکان‌پذیر است که در ادامه به طور کامل به توضیح هریک می‌پردازیم.

 • مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 • مهاجرت به آلمان از طریق کار
 • مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج
 • مهاجرت به آلمان از طریق تولد
 • مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

مهاجرت از طریق تحصیل یکی از آسان‌ترین راه‌های مهاجرت به آلمان است. برای تحصیل در آلمان، نیاز به ویزای تحصیلی آلمان دارید. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و تنها ۲۵۰ یورو به‌عنوان هزینه‌ترمی دریافت می‌شود. اکثر این دانشگاه‌ها، در لیست دانشگاه‌های برتر آلمان قرار دارند.

شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

 • آزمون testAS: این آزمون، یک روش استاندارد برای مقایسه استعداد تحصیلی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان است که به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود. با استفاده از آزمون testAS، می‌توانید به‌طور واقعی شانس خود را برای اتمام موفقیت‌آمیز دوره تحصیلات خود در یک دانشگاه در آلمان، ارزیابی کنید.
 • مهارت زبان آلمانی: برای اکثر رشته‌های تحصیلی، دانش زبان آلمانی پیش‌شرط پذیرش در دانشگاه‌های آلمان است. با شرکت در یک آزمون زبان مانند TestDaF یا DSH می‌توانید مهارت زبان آلمانی خود را ثابت کنید.
 • ویزا: به‌عنوان یک دانشجوی بین‌‌المللی برای تحصیل در آلمان به ویزای آلمان احتیاج دارید. قبل از ورود به آلمان باید، برای ویزای تحصیلی آلمان درخواست کنید.
 • اثبات تمکن مالی: باید ثابت کنید که پول کافی برای تأمین هزینه زندگی خود دارید. مقدار تمکن مالی آلمان به‌ازای یک سال، ۱۰۳۳۲ یورو است.
 • بیمه درمانی: اگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید بیمه درمانی با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورو داشته باشید. هنگام ثبت‌نام در دانشگاه و درخواست مجوز اقامت، باید مدارک بیمه درمانی را ارائه دهید.

مهاجرت به آلمان از طریق کار

مهاجرت کاری به آلمان از سه طریق آوسبیلدونگ، جاب سیکر و جاب آفر امکان‌پذیر است:

مهاجرت کاری به آلمان از طریق آوسبیلدونگ یا آموزش حرفه‌ای

آوسبیلدونگ در آلمان، اصطلاح آلمانی برای کارآموزی یا آموزش حرفه‌ای در مشاغل مختلف است. آوسبیلدونگ یا “آموزش حرفه‌ای” یک صلاحیت رسمی آموزشی در زمینه حرفه‌های یقه‌ آبی (کارهای فیزیکی) مانند فروشنده، آرایشگر، تاجر، نقاش، نجار، پرستار، قصاب، مکاترونیک، مکانیک اتومبیل و … است.

تقریباً تمام مشاغل یقه آبی ماهر در آلمان، باید قبلاً یک دوره حرفه‌آموزی هرچند کوتاه‌مدت را با موفقیت گذرانده باشند. شرایط زبان آلمانی موردنیاز حداقل در سطح B1 است. علاوه‌بر این، متقاضیان باید حداقل ۹ سال تحصیلات مدرسه را گذرانده باشند. اگر در فکر مهاجرت کاری به آلمان هستید و می‌خواهید در این کشور شغل مناسبی داشته باشید، دوره‌های آوسبیلدونگ گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

مهاجرت کاری به آلمان از طریق جاب سیکر

آلمان یکی از کشورهایی صادرکننده ویزای جویای کار است. ویزای جستجوی کار آلمان (job seeker)، یک ویزای اقامت بلندمدت است که به متخصصان واجد شرایط خارج از کشور، اجازه می‌دهد تا به مدت شش ماه برای یافتن کار به آلمان بروند.

شرایط لازم برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان، عبارتند از:

 • داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه‌های آلمان یا مدرک معادل از کشورهای دیگر
 • ۵ سال سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی
 • ارائه بیمه درمانی برای طول کل اقامت خود در آلمان یا تا زمان دریافت مجوز کار
 • اثبات تمکن مالی آلمان
 • داشتن مدرک زبان آلمانی در حداقل سطح B1

مهاجرت کاری به آلمان از طریق جاب آفر

کسانی که قبل از رفتن به کشور آلمان، از یک کارفرمای آلمانی پیشنهاد کاری دریافت کنند و یا قرارداد کاری داشته باشند، واجد شرایط دریافت ویزای کار آلمان از طریق اخذ جاب آفر آلمان می‎‌شوند.

افراد واجد شرایط برای دریافت ویزای کار آلمان، عبارتند از:

 • محققانی با دانش فنی خاص
 • نیروی انتقال درون‌شرکتی، به‌ویژه مدیران و افراد متخصص

اتباع کشورهای جهان سوم با مدرک دانشگاهی یا مدرک حرفه‌ای غیردانشگاهی که شرایط ذکرشده در زیر را دارند:

 • شخص متقاضی پیشنهاد شغلی مشخص داشته باشد.
 • مدرک دانشگاهی و یا مدرک فنی‌حرفه‌ای معتبر و مورد تایید کشور آلمان را داشته باشد.
 • مسلط به زبان آلمانی باشد.
 • در حرفه‌ای که متقاضی می‌خواهد در آلمان کار کند، کمبود نیروی ماهر وجود داشته باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری

در بین روش‌های سرمایه‌گذاری در آلمان، ثبت شرکت در آلمان می‌تواند منجر به دریافت اقامت این کشور شود. متقاضیان اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در آلمان، باید یک شرکت در آلمان تاسیس کنند یا در یک پروژه قابل اجرا، سرمایه‌گذاری کنند. آلمان، به کارآفرینان در سراسر جهان امکان می‌دهد ایده‌های تجاری خود را به این کشور ببرند و از بازار سودآور آلمان بهره‌مند شوند. بااین‌حال، اگر شهروند خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید برای درخواست ویزای آلمان در زمینه خوداشتغالی، موارد زیر را رعایت کنید:

 • ایده تجاری شما باید منافع اقتصادی یا نیاز منطقه‌ای در آلمان را برآورده کند.
 • انتظار می‌رود فعالیت تجاری شما تأثیرات مثبتی بر اقتصاد آلمان بگذارد.
 • بودجه لازم برای تحقق برنامه تجاری شما باید از طریق سرمایه خود یا تعهد وام تأمین شود.

برای اینکه نشان دهید شما شرایط فوق را برآورده می‌کنید، باید یک برنامه تجاری جامع (بیزینس پلن) تهیه کنید. این طرح تجاری باید نشان دهد که شرکت شما حداقل پنج نفر را استخدام می‌کند و باید کاملاً آماده این کار شود، زیرا اتاق بازرگانی و صنایع محلی در آلمان این موضوع را از نزدیک بررسی می‌کنند. یکی از مزایای مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری، در مقایسه با سایر اقامت‌ها، عدم نیاز به مهارت زبان آلمانی است.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

ازدواج ساده‌ترین راه برای این کار است که نیازی به مهارت زبان، تحصیلات یا تجربه حرفه‌ای ندارد. برای مهاجرت از طریق ازدواج، شما باید با یک شهروند یا مقیم کشور آلمان ازدواج کنید. پس‌ازآن، به‌راحتی می‌توانید پس از ۳ سال اقامت متوالی، اقامت دائم آلمان را دریافت کنید. ازدواج همجنسگرایان در آلمان نیز قانونی است. تنها نقطه ضعف این نوع مهاجرت، چالش‌های مهاجرت از طریق ازدواج است.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

به خاطر داشته باشید که تولد در خاک کشور آلمان به خودی خود موجب اخذ شهروندی آلمان نمی‌شود. در آلمان تابعیت از طریق تولد بر اساس قانون خون است و تنها درصورتی‌ امکان‌پذیر است که یکی از والدین یا هردوی آن‌ها حداقل هشت سال در آلمان اقامت داشته و شهروندی آلمان را دریافت کرده باشند. فرزند متولد شده از پدر یا مادر آلمانی تبار، شهروند آلمان محسوب می‌شود.

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

یکی از راه‌های مهاجرت به آلمان، پناهندگی به این کشور است.شرکت رویای گشت مهاجر خدماتی در زمینه پناهندگی به آلمان ارائه نمی‌دهد. این روش با توجه به خطراتی که دارد و محدودیت‌هایی که برای پناهندگان در کشور مقصد ایجاد می‌کند، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

افرادی که به دلیل آزار و اذیت یا فاجعه انسانی نمی‌توانند در کشور خود بمانند، می‌توانند از آلمان پناهندگی بگیرند. در این مورد، داوطلب باید شواهدی ارائه دهد که مراجع مهاجرت را متقاعد کند تا از او محافظت کنند. برای اخذ پناهندگی باید با هرگونه ویزا وارد آلمان شوید و به مرکز پذیرش پناهندگان مراجعه کنید. در این روش نیز همانند روش‌های دیگر مهاجرت برای عبور از مرز، باید مدارک هویتی خود را ارائه دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *